Przez wiele lat kamienny niedźwiadek stał samotnie w Parku Kopczyńskiego w Wiśle. Pierwszy raz sympatyczne niedźwiadki pojawiły się w tym miejscu w latach 60-tych XX w. Początkowo były trzy rzeźby, ale niestety dwa mniejsze niedźwiadki zaginęły podczas prac porządkowych i do tej pory nie wiadomo co się z nimi stało. Od samego początku niedźwiadek posadowiony w Parku Kopczyńskiego był obowiązkowym punktem odwiedzania przez turystów. Niemalże każdy, kto był w Wiśle, posiada na pewno w swoich zbiorach zdjęcie z niedźwiadkiem.
W roku 2018, obok samotnego od niemalże 50 lat niedźwiadka, stanęły repliki dwóch mniejszych rzeźb. W tym samym czasie podjęto decyzję, aby niedźwiadek stał się oficjalną maskotką miasta, którą można wykorzystać do promocji walorów przyrodniczych i kulturalnych Wisły. W związku z tym formalnie usankcjonowano Szlak Niedźwiadka.
Odwiedzając poszczególne punkty Szlaku Niedźwiadka, można nie tylko zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z jednym z dziewięciu niedźwiadków, ale również posmakować wyśmienitych potraw regionalnych, napić się pysznej kawy lub czekolady. Przede wszystkim aktywnie spędzić czas – zwiedzając liczne atrakcje turystyczne, przemierzając kilkadziesiąt szlaków i tras spacerowych, podziwiając przy tym piękne wiślańskie krajobrazy.
W tej chwili Szlak Niedźwiadka składa się z następujących rzeźb umiejscowionych w różnych miejscach w Wiśle:
1. Niedźwiadki w Parku Kopczyńskiego
2. Niedźwiadek przy Pijalni Czekolady Mount Blanc
3. Niedźwiadek przy agroturystyce Pod Piramidą
4. Niedźwiadek na deptaku (ul. 1 Maja)
5. Niedźwiadek przy karczmie regionalnej Chata Olimpijczyka
6. Niedźwiadek przy górnej stacji kolei linowej Skolnity Ski&Bike
7. Niedźwiadek przy Centrum Edukacji Ekologicznej Jonidło
8. Niedźwiadek przy Centrum Przesiadkowym
9. Niedźwiadek przy wodospadzie zwanym Małą Niagarą
W ramach projektu „Szlak Niedźwiadka” mającego na celu „promocję walorów turystycznych regionu poprzez wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania w postaci opracowania i wdrożenia nowego produktu turystycznego jakim będzie nowy szlak – Szlak Niedźwiadka” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przygotowano m.in. stronę internetową poświęconą Szlakowi Niedźwiadka https://niedzwiadek.wisla.pl/ oraz sześć szlaków spacerowych z mapką, profilem wysokościowym i opisem, na trasie których można spotkać figury niedźwiadków:
- Z Centrum Przesiadkowego do rynku,
- Szybki Trening Olimpijczyka,
- Z Jonidła przez Niagarę do Zameczku
- Na Trzy Kopce z przystankiem Pod Piramidą
- Na Skolnity
- Dookoła Centrum
Stronę internetową oraz opis poszczególnych szlaków spacerowych wraz z mapką, profilem wysokościowym przygotowała Agencja Interaktywna MARROB Studio z Bielska-Białej specjalizująca się m.in. w hybrydowej promocji walorów turystycznych miast i gmin.
Szczegóły szlaków dostępne są tutaj -> https://niedzwiadek.wisla.pl/szlak-niedzwiadka/
Po materiały promocyjne wykonane w ramach przeprowadzonego projektu, czyli po folder promocyjny, bawełnianą torbę, komin, czy pocztówki należy udać się do Informacji Turystycznej w Wiśle przy Pl. B. Hoffa 3.
Zarezerwuj nocleg w Wiśle:
Booking.com